גירושין\חלוקת רכוש


פירוק שיתוף בדירת המגורים


גירושין\חלוקת נכסים פיננסיים


גירושין\מוניטין אישי


גירושין\חלוקת מניות חברה


גירושין\מוניטין עסקי


גירושיו\חלוקת רכוש\פיצויים מתאונה, גימלה


גירושין\חלוקת רכוש לא שווה


גירושין\נכסים חיצוניים


דיני משפחה\הסכמים במשפחה


גירושין\בגידות\עידן האנטרנט


גירושין-כינוס נכסים


נהול עזבון-מכירת נכסי מקרקעין


עמוד הבית משמורת ילדים

משמורת ילדים

 

"ההורים הם האפוטרופוסים הטבעיים על ילדיהם הקטינים", כך נקבע בסעיף 14 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב- 1962. ברגע שזוג מחליט להפרד  עולה שאלת החזקת ילדים. המונח "משמורת ילדים" או "חזקה" מתייחס לאחריות יומיומית לגידולו ולהתפתחותו הנפשית והגופנית של ילד, להתוויית דרך חינוכו, ולדאגה לעתידו. הצדדים יכולים להחליט במסגרת הסכם ביניהם מי יהיה ההורה המשמורן.


משמורת ילדים נקבעת על פי עקרון "טובת הילד". משמעותו של עיקרון זה היא שמירה על בריאותו הגופנית, הנפשית, וסיפוק צרכיו הגופניים, החומריים והנפשיים של הילד. 


עקרון טובת הילד הינו שיקול מרכזי בקביעה מי מבני הזוג יחזיק בילדים וזאת בהתאם להמלצות תסקיר סעד אותו עורכת פקידת סעד שהינה עובדת סוציאלית שמונתה על ידי בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני .

התחשבות ברצון הילד יכולה לבוא בין השיקולים שבית המשפט ישקול בקובעו מי יהיה ההורה המשמורן אולם התחשבות בדעתו של הילד וברצונו תעשה רק לגבי ילד בגילאים 12 ואילך.

 

בתמ"ש 24611/02 שנתן בשנת 2008 דובר תביעות משמורת הדדיות בין שני הורים. לאחר שנתנה המלצת שירותי הרווחה וחוות דעת מסוגלות הורית של מומחה מטעם בית המשפט, זימן בית המשפט את הקטינים ללשכתו בעיצומו של הדיון ולאחר שהתרשם מרצונם נתן את פסק דינו. פסק דין זה משקף את חשיבותם של רצונם של קטינים. יצויין כי בעת מתן פסק הדין היו הקטינים בני 12 ו14 .

 

בית משפט לענייני משפחה, כבוד השופט ויצמן, בדונו בתביעות משמורת הדדיות שהגישו האם והאב בקשר למשמורת על שני קטינים הותיר את המשמורת בידי האם. כמו כן דחה בית המשפט את בקשת האב להסדרי ראיה רחבים יותר, אימץ את המלצת שרותי הרווחה לגבי הסדרי ראיה עם האב וכן נתח את חוות דעתו של המומחה ד"ר דניאל גוטליב שמונה מטעם בית המשפט לבחינת מסוגלותם ההורית של שני ההורים. טרם מתן פסק הדין ובעיצומו של הדיון ביקש בית המשפט כי שני הקטינים יובאו לאלתר ללשכתו. לאחר ששוחח עם כל אחד מהם בנפרד והתרשם כי שני הקטינים הביעו רצונם בבהירות בפניו, לפיו הם מרוצים מהסדרי הראיה הקיימים ומבקשים שלא לשנותם, דחה בית המשפט את בקשת האב להורות על הרחבת הסדרי הראיה. כמו כן דחה בית המשפט את תביעת המשמורת של האב על הקטינים. יצויין כי בעת מתן פסק הדין היו הקטינים בני 12 ו 14.

עו"ד ליאן קהת ייצגה את אמם של הקטינים בתיק זה.

   חזור למעלה  חזור למעלה  

| More


חדשות עולם המשפטחדשות משרד
עו"ד ליאן קהתכשירות מצווה לערוך צוואה
אחד התנאים שקובע חוק הירושה לצורך בדיקת כשירותה של צוואה הינו "כשירותו של המצווה". צוואה תיפסל אם יוכח שבעת שנעשתה, המצווה לא ידע להבחין בטיבה של הצוואה.

קרא עוד
צוואות\השפעה בלתי הוגנת
מהי השפעה בלתי הוגנת? באילו נסיבות ביהמ"ש יקבע כי היורש הפוטנציאלי אינו כשיר לרשת את המנוח? עו"ד ליאן קהת מנתחת את הנושא ומציגה את מבחני הפסיקה.
קרא עוד
ביטול צוואה\מעורבות היורש
סעיף 35 לחוק הירושה קובע: "הוראת צוואה, פרט לצוואה בעל פה, המזכה את מי שערך אותה או היה עד לעשייתה או לקח באופן אחר חלק בעריכתה, והוראת צוואה המזכה את בן זוגו של אחד מאלה בטלה". קרא עוד
עמוד הבית  |  קישורים  |  חדשות  |  הוסף למועדפים  |  צור קשר  |  מפת האתר

כל הזכויות שמורות למשרד עורכת דין ליאן קהת טל: 03-6126367

פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים