גירושין\חלוקת רכוש


פירוק שיתוף בדירת המגורים


גירושין\חלוקת נכסים פיננסיים


גירושין\מוניטין אישי


גירושין\חלוקת מניות חברה


גירושין\מוניטין עסקי


גירושיו\חלוקת רכוש\פיצויים מתאונה, גימלה


גירושין\חלוקת רכוש לא שווה


גירושין\נכסים חיצוניים


דיני משפחה\הסכמים במשפחה


גירושין\בגידות\עידן האנטרנט


גירושין-כינוס נכסים


נהול עזבון-מכירת נכסי מקרקעין


עמוד הבית פיצויים וגימלה חלוקת רכוש

פיצויים וגימלה חלוקת רכוש

שיתוף בנכסים בין בני זוגכספי פיצויים, גימלה מביטוח לאומי- האם זכאי בן הזוג למחצית?


השאלה מתי ייחשב נכס כנכס משותף שיש לחלקו בין בני הזוג נקבעה במספר סעיפים בחוק יחסי ממון בין בני זוג התשל"ג-1973.

 

למרות הלשון המפורשת של החוק קבעה הפסיקה במספר מקרים כי נכסיםמ מסויימים שהחוק החריגם מחלוקה משותפת יחשבו לנכסים משותפים. כך למשל בכל הנוגע לכספי פיצויים וכספי גימלה מהמל"ל.

ככלל כספי גימלה המשולמת לאחד מבני הזוג על ידי המוסד לביטוח לאומי או גימלה או פיצוי שנפסקו או המגיעים על פי חיקוק לאחד מבני הזוג בשל נזק גוף או מוות הינם חריג לכלל הקבוע בחוק יחסי ממון לפיו זכאי בן זוג למחצית מהנכסים שנצברו על ידי בני הזוג במהלך החיים המשותפים. סעיף 5 (א) (2) לחוק יחסי ממון בין בני זוג.

המטרה העומדת מאחורי סעיף זה ברורה. הכספים שמקבל האדם הנכה נועדו לפצותו על הנכות ולהקל עליו.
יחד עם זאת במקרים מסויימים נפסק על ידי בתי המשפט כי למרות הוראות חוק יחסי ממון בעניין נתן יהיה לראות בכספים אלו נכס משותף.
ב ע"מ (י-ם) 821/05 ש.א. נגד ש.ג נפסק כי "לכתחילה , קיצבה זו נועדה למי שמקבל אותה ולא לבן זוגו, כי היא משקפת כאב או סבל שעבר אותו בן זוג המקבל את הגימלה. ברם, אם הגימלה היא תמורת אובדן הכנסה יש לראות בגימלה כחלק מהכנסות בני הזוג והן משותפות". במקרה זה קובע בית המשפט כי אם השתמשו הצדדים בכספי מענק חד פעמי לצורך נסיעה לחו"ל, החלפת רכב, או קניית ריהוט לבית שאז יש בכך כדי להעיד על כוונת שיתוף.

במקרה אחר בו הופקדו הקצבאות לאורך שנים בחשבון המשותף של בני הזוג, ואף הוכח כי בן הזוג הנכה ראה בקצבאות נכס משותף של בני הזוג קבע בית המשפט כי הכספים מהווים נכס בר איזון,  ע"מ (י-ם) 608/01 שגב נגד שגב

בע"מ ש.א. נגד ש.ג. הנ"ל נקבע כי כי אין צורך בחשבון משותף דווקא ודי בקופה רעיונית, כמו למשל שימוש בכספי המענק לרכישות משותפות כגון רכב וכיוצ"ב.

בעניין תמ"ש (י-ם) 14702/97 פלונית נגד אלמוני עשתה כבוד השופטת נילי מימון הבחנה בין "סכום אשר התקבל בסכום אחד ניכר ואשר רובו שימש את המשפחה" לגביו אין לאמר כי מדובר בגימלה המוצאת מנכסי האיזון לעומת "גימלה חודשית".

ובלשון בית המשפט "כוונת המחוקק בהוציאו מנכסי האיזון את הגימלה היתה, כי לא תכלל בנכסי האיזון שכן מקבל הגימלה, הנכה, זקוק לה לקיומו היומיומי אולם מקום שהכספים לא מתקבלים כגמלה חודשית לקיום שוטף כי אם נתקבל סכום גדול רטרואקטיבי, ובמיוחד כשרוב הסכום שימש את המשפחה הרי שאין לראות ביתרה שנותרה או בפירותיה גימלה לקיום שוטף יומיומי כי אם כחסכון או בדומה לכך, על כן אין לומר כי יתרת הסכום החד פעמי שנתקבל עבור העבר או פירותיו מהווים גימלה הנכללת בסעיף 5 (א) (2) לחוק יחסי ממון".

 

לסיכום:  כל מקרה נדון לגופו ויש לשקול היטב לפני שמוותרים על נכס מהנכסים שנצברו על ידי אחד מבני הזוג במהלך החיים המשותפים וזאת גם אם נקבע בחוק כלל אחר. בכל מקרה אין לוותר על נכסים לפני קבלת ייעוץ משפטי הולם ממומחה בתחום דיני משפחה.  חזור למעלה  חזור למעלה  

| More


חדשות עולם המשפטחדשות משרד
עו"ד ליאן קהתביטול צוואה\מעורבות היורש
סעיף 35 לחוק הירושה קובע: "הוראת צוואה, פרט לצוואה בעל פה, המזכה את מי שערך אותה או היה עד לעשייתה או לקח באופן אחר חלק בעריכתה, והוראת צוואה המזכה את בן זוגו של אחד מאלה בטלה". קרא עוד
צוואות\השפעה בלתי הוגנת
מהי השפעה בלתי הוגנת? באילו נסיבות ביהמ"ש יקבע כי היורש הפוטנציאלי אינו כשיר לרשת את המנוח? עו"ד ליאן קהת מנתחת את הנושא ומציגה את מבחני הפסיקה.
קרא עוד
כשירות מצווה לערוך צוואה
אחד התנאים שקובע חוק הירושה לצורך בדיקת כשירותה של צוואה הינו "כשירותו של המצווה". צוואה תיפסל אם יוכח שבעת שנעשתה, המצווה לא ידע להבחין בטיבה של הצוואה.

קרא עוד
עמוד הבית  |  קישורים  |  חדשות  |  הוסף למועדפים  |  צור קשר  |  מפת האתר

כל הזכויות שמורות למשרד עורכת דין ליאן קהת טל: 03-6126367

פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים