מוניטין אישי


שיטות חישוב של מוניטין אישי


נכסי קריירה\דוגמאות


חלוקת מוניטין אישי - שעבוד או גאולה?


עמוד הבית גירושין\מוניטין אישי חלוקת מוניטין אישי - שעבוד או גאולה?

חלוקת מוניטין אישי - שעבוד או גאולה?

 

 

המונח נכסי קריירה פרץ באופן רשמי לתודעה הישראלית בשנת 2004 עת קבע בית המשפט העליון כי לאישה מגיעות זכויות ב"נכסי הקריירה" של בעלה.

 

מאז נכתבו מספר פסקי דין המנסים ליישם את תאוריית חלוקת ההון האנושי/ המוניטין האישי/נכסי הקריירה.

 

בעוד מתמודדים בתי המשפט עם יישום ההלכה תוקן חוק יחסי ממון בין בני זוג בשנת 2008 והכליל בחובו את "הפער ביכולת ההשתכרות " ואת נכסי העתיד כנכסים שנתן לקחתם בחשבון בעת חלוקת נכסי התא המשפחתי.

 

המקרה הקלאסי של חלוקת נכסי הקריירה מתייחס לנשים שלא עבדו או עבדו במשרה זוטרה כאשר הפער בין הכנסתה של האישה לבין הכנסת הבעל היתה משמעותית, "מסה קריטית".

 

נכון שהחברה הישראלית אינה מצויה כיום במצב שבו היתה לפני כשניים שלושה עשורים וכי הולכות ומתרבות הנשים האוחזות בקריירה משל עצמן. יש לאמר גם כי לא בכל המקרים הנדונים בפסיקה האישה היא זו המבקשת לחלק את נכסי הקריירה של הבעל וקיימים פסקי דין המתמודדים גם עם טענות של בעלים לחלוקת נכסי הקריירה של נשותיהן אם כי הם המיעוט.

 

החיסרון הגדול שבחלוקת הון אנושי הינו הטלת מעין שעבוד על בעל ההון האנושי לטובת בן זוג שכבר אינו עימו/ה.

היתרון הוא בכך שהוא מאפשר לאישה לסיים את מערכת היחסים עם פחות מניפולציות. בעבר נשים שלא פיתחו קריירה ורצו בגירושין נאלצו להעמיד פנים כי הן מבקשות להיאחז במזבח הנישואין ולבקש שלום בית תוך ניסיון לסחוט את סעד "מזונות האישה" עד אין קץ. כיום נתנת להן האפשרות לעמוד על רצונן להתגרש ובו זמנית לעמוד על זכותן לפיצוי הולם בדמות של חלוקת ההון האנושי.

 

חלוקת ההון האנושי חשובה בעקר במקרים בהם בני הזוג לא צברו נכסים משמעותיים מלבד אותו הון אנושי שמאפשר לבעליו יכולת השתכרות נאותה. הפתרון הראוי במקרה כזה כי הבעל יוכל לתת לאישה פיצוי עיתי לתקופת מה שישתלם מדי חודש ואשר יאפשר לה לצאת לדרך חדשה, ולהשתקם בכבוד.

 

הלכת נכסי הקריירה יכולה להביא למציאות בה גם אם פירוש הדבר יהיה מזונות לאחר גירושין, הרי דווקא בכך נאפשר לצדדים לשקם חייהם.

 

למשל במקרה בו שני הצדדים נפרדו, והבעל שפרנס ממשיך לשלם מזונות אישה, הוא רוצה בגירושין אך אינו מקבל מבוקשו בביה"ד ומנגד האישה זקוקה לפרנסה, באופן זה מונצח חוסר יכולת האישה לשקם חייה, שכן היא אינה יכולה לצאת ולעבוד (שאז יחשב הדבר כמעשי ידיה) ואינה יכולה להקים קשר זוגי אחרת תחשב כ"בוגדת". שימוש בכלי של נכסי קריירה, יכול לנטרל  את שאלת הגירושין, מתן הגט כשלעצמו, ולהוות פתרון למצב הנ"ל. 

 

מובן שהשימוש בכלי זה צריך להיעשות בצורה מדודה ואין לאפשר לעשות שימוש לרעה בסעד זה כאשר מכלול הנסיבות איננו מצדיק זאת. עם זאת נראה שישנם מקרים שבהם שימוש בכלי של חלוקת הון אנושי בצורה מושכלת והגיונית יוכל לשחרר בני זוג מכבלי נישואיהם באופן מכובד.

 

מאידך שימוש לא ראוי בכלי זה עלול להביא לשעבוד של בעל המוניטין האישי לחובת בן זוג שכבר אינו עימו/ה ולכך שבן זוג לשעבר ימשיך להנות ממאמצים אשר עושה בעל המוניטין בחייו החדשים כאשר לבן הזוג לשעבר אין כל חלק במאמצים אלו.   חזור למעלה  חזור למעלה  

| More


חדשות עולם המשפטחדשות משרד
עו"ד ליאן קהתצוואות\השפעה בלתי הוגנת
מהי השפעה בלתי הוגנת? באילו נסיבות ביהמ"ש יקבע כי היורש הפוטנציאלי אינו כשיר לרשת את המנוח? עו"ד ליאן קהת מנתחת את הנושא ומציגה את מבחני הפסיקה.
קרא עוד
ביטול צוואה\מעורבות היורש
סעיף 35 לחוק הירושה קובע: "הוראת צוואה, פרט לצוואה בעל פה, המזכה את מי שערך אותה או היה עד לעשייתה או לקח באופן אחר חלק בעריכתה, והוראת צוואה המזכה את בן זוגו של אחד מאלה בטלה". קרא עוד
כשירות מצווה לערוך צוואה
אחד התנאים שקובע חוק הירושה לצורך בדיקת כשירותה של צוואה הינו "כשירותו של המצווה". צוואה תיפסל אם יוכח שבעת שנעשתה, המצווה לא ידע להבחין בטיבה של הצוואה.

קרא עוד
עמוד הבית  |  קישורים  |  חדשות  |  הוסף למועדפים  |  צור קשר  |  מפת האתר

כל הזכויות שמורות למשרד עורכת דין ליאן קהת טל: 03-6126367

פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים