נכסים פיננסיים


עמוד הבית גירושין\נכסים פיננסיים נכסים פיננסיים

נכסים פיננסיים

גירושין\נכסים פיננסיים

ככלל, למעט חריגים, ועם פרידת בני הזוג חולקים בני הזוג בזכויות וחובות שצברו במהלך החיים המשותפים.

 

מהם הנכסים הפיננסיים המשותפים

עיקר הנכסים הפיננסיים שצוברים בני זוג במהלך החיים המשותפים כוללים זכויות סוציאליות, מענקי פרישה, פיצויי פיטורין, קרנות השתלמות, קופות גמל, ביטוחי מנהלים,תכניות חיסכון, פדיון ימי מחלה, פדיון ימי חופשה, אופציות, השקעות בניירות ערך, מוניטין אישי-נכסי קריירה, פנסיות, לרבות פנסיה תקציבית, פנסיה מקרן פנסיה ותיקה, פנסיה מקרן פנסיה חדשה וכן ומנגד נכסים שליליים- לרבות הלוואות, התחייבויות וכיוצ"ב.

 

חוות דעת אקטואר לצורך ביצוע האיזון

בדרך כלל ולצורך חלוקת נכסיהם הפיננסיים של בני הזוג ממנים בני הזוג בהסכם או באמצעות בית המשפט אקטואר* שיערוך שומה של נכסיהם והתחייבויותיהם למועד הפירוד.

מועד הפירוד הינו מועד שנקבע בין בני הזוג בהסכמה או על ידי בית המשפט. מועד זה הוא המועד הקובע לצורך עריכת איזון המשאבים/חלוקת הרכוש בין בני הזוג.

הצורך באקטואר נובע בין היתר מכך שחלק מהנכסים הפיננסיים ניתנים לחלוקה במועד הפרידה, בעוד שקיימים נכסים אחרים שאינם נזילים במועד זה כגון זכויות שצבר עמית בקרן פנסיה (למעט במידה ובעל הזכות הפנסיונית הוא גימלאי).

 

היוון

באשר לזכויות שטרם הבשילו קיימות שת אפשרויות לצורך חלוקתן:

הראשונה הנה להמתין להבשלתן ואז לחלקן בין בני הזוג. פתרון זה הוא אפשרי אך ממשיך לקשור את בני הזוג.

האפשרות השניה הינה היוון הזכויות למועד הפירוד, באופן שההתחשבנות בין בני הזוג מסתיימת במועד הפירוד. לצורך ביצוע האיזון נתן להיעזר באקטואר.

 

מהם הנכסים שבני הזוג אינם חולקים בהם

ככלל ועל פי סעיף 5 חוק יחסי ממון אלה הנכסים שבני הזוג אינם חולקים בהם:

(1) נכסים שהיו למי מבני הזוג ערב הנישואין או שקיבלו במתנה או בירושה בתקופת הנישואין;

(2) גימלה המשתלמת לאחד מבני הזוג על-ידי המוסד לביטוח לאומי, או גימלה או פיצוי שנפסקו או המגיעים על פי חיקוק לאחד מבני-הזוג בשל נזק גוף, או מוות.

(3) נכסים שבני הזוג הסכימו בכתב ששוויים לא יאוזן ביניהם.*אקטואריה הינה מדע העושה שימוש במודלים סטטיסטיים וכלכליים לצורך פתרון בעיות כלכליות בתנאי אי וודאות וברמות סיכון שונות.  חזור למעלה  חזור למעלה  

| More


חדשות עולם המשפטחדשות משרד
עו"ד ליאן קהתצוואות\השפעה בלתי הוגנת
מהי השפעה בלתי הוגנת? באילו נסיבות ביהמ"ש יקבע כי היורש הפוטנציאלי אינו כשיר לרשת את המנוח? עו"ד ליאן קהת מנתחת את הנושא ומציגה את מבחני הפסיקה.
קרא עוד
כשירות מצווה לערוך צוואה
אחד התנאים שקובע חוק הירושה לצורך בדיקת כשירותה של צוואה הינו "כשירותו של המצווה". צוואה תיפסל אם יוכח שבעת שנעשתה, המצווה לא ידע להבחין בטיבה של הצוואה.

קרא עוד
ביטול צוואה\מעורבות היורש
סעיף 35 לחוק הירושה קובע: "הוראת צוואה, פרט לצוואה בעל פה, המזכה את מי שערך אותה או היה עד לעשייתה או לקח באופן אחר חלק בעריכתה, והוראת צוואה המזכה את בן זוגו של אחד מאלה בטלה". קרא עוד
עמוד הבית  |  קישורים  |  חדשות  |  הוסף למועדפים  |  צור קשר  |  מפת האתר

כל הזכויות שמורות למשרד עורכת דין ליאן קהת טל: 03-6126367

פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים