גירושין\חלוקת רכוש


פירוק שיתוף בדירת המגורים


גירושין\חלוקת נכסים פיננסיים


גירושין\מוניטין אישי


גירושין\חלוקת מניות חברה


גירושין\מוניטין עסקי


גירושיו\חלוקת רכוש\פיצויים מתאונה, גימלה


גירושין\חלוקת רכוש לא שווה


גירושין\נכסים חיצוניים


דיני משפחה\הסכמים במשפחה


גירושין\בגידות\עידן האנטרנט


גירושין-כינוס נכסים


נהול עזבון-מכירת נכסי מקרקעין


עמוד הבית בתי דין כנסייתיים

בתי דין כנסייתיים

 

  1.         סמכויותיהם של בתי הדין הכנסייתיים נקבעו בדבר המלך במועצה 1922-1947. בעקבות תיקון מספר 5 לחוק בית המשפט למשפחה משנת 2001 סמכויותיהם של בתי הדין הכנסייתיים הקבועים ב"דבר המלך במועצה" הפכו לסמכויות מקבילות לשתי מערכות השיפוט המערכת האזרחית והדתית, למעט בנושא נישואין וגירושין אשר נותרה בסמכות בתי הדין הכנסייתיים בלבד. התוספת השניה לדבר המלך במועצה מונה את העדות הדתיות המוכרות בישראל ואלו הן: העדה היוונית - אורתודוכסית, העדה הלטינית קתולית, העדה הארמנית גרגוריאנית, העדה הארמנית קתולית, העדה הסורית-קתולית, העדה הכשדית (אוניאטית), העדה היונית-מלכיתית, העדה המרונית, העדה הסורית אורתודוכסית, העדה היהודית, העדה מוסלמית והעדה הדרוזית.
  2.         מלבד העדות הנ"ל קיימות בישראל עדות דתיות לא מוכרות.
  3.     כיום מוסמכים בתי המשפט למשפחה לדון בנושאי מזונות, משמורת, רכוש ואפוטרופסות, בעוד בתי הדין הכנסייתיים מוסמכים לדון בנושאים אלה אך ורק בהסמכת הצדדים למעט נושא מזונות אישה שמצוי בסמכות מקבילה של שתי מערכות השיפוט.
  4.      בתי הדין הכנסייתיים נהנים מעצמאות מוחלטת, החלטותיהם אינן מתפרסמות וגם הדינים המהותיים מכוחם הם פועלים אינם מתפרסמים. לכל עדה נוצרית מוכרת יש בית דין דתי עם סדרי דין משלו. סדרי הדין אינם מתפרסמים ואינם נקבעים על ידי המדינה. כפועל יוצא מכך קיימת חוסר אחידות בכל ענייני הסדרים והנוהל כמו גם חוסר במידע לציבור הרחב.
  5.     על פי סעיף 15 לחוק יסוד השפיטה, בתי הדין הכנסייתיים כפופים אמנם לביקורת השיפוטית של בג"ץ אבל זאת בעילות מצומצמות. בחוק ובפסיקה נקבעה סמכות בג"ץ להתערבות בהחלטות בתי הדין ואלו הן:  א. פגיעה בכללי הצדק הטבעי.  ב. חריגה מסמכות.   ג. חריגה של בית הדין מהראות חוק המכוונת אליו.  ד. כאשר מתבקש סעד מן הצדק שאינו בסמכות בית הדין.


  חזור למעלה  חזור למעלה  

| More


חדשות עולם המשפטחדשות משרד
עו"ד ליאן קהתכשירות מצווה לערוך צוואה
אחד התנאים שקובע חוק הירושה לצורך בדיקת כשירותה של צוואה הינו "כשירותו של המצווה". צוואה תיפסל אם יוכח שבעת שנעשתה, המצווה לא ידע להבחין בטיבה של הצוואה.

קרא עוד
ביטול צוואה\מעורבות היורש
סעיף 35 לחוק הירושה קובע: "הוראת צוואה, פרט לצוואה בעל פה, המזכה את מי שערך אותה או היה עד לעשייתה או לקח באופן אחר חלק בעריכתה, והוראת צוואה המזכה את בן זוגו של אחד מאלה בטלה". קרא עוד
צוואות\השפעה בלתי הוגנת
מהי השפעה בלתי הוגנת? באילו נסיבות ביהמ"ש יקבע כי היורש הפוטנציאלי אינו כשיר לרשת את המנוח? עו"ד ליאן קהת מנתחת את הנושא ומציגה את מבחני הפסיקה.
קרא עוד
עמוד הבית  |  קישורים  |  חדשות  |  הוסף למועדפים  |  צור קשר  |  מפת האתר

כל הזכויות שמורות למשרד עורכת דין ליאן קהת טל: 03-6126367

פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים